Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/xjd/public_html/295.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Kościoły i cerkwie Lwowa | Atrakcje turystyczne Lwowa

Zabytkowe kościoły i cerkwie

Planując urlop we Lwowie warto uwzględnić  kilka rzeczy. Oczywiście trzeba gdzieś się zatrzymać, można więc odpowiednio wcześnie zarezerwować noclegi. Poza tym trzeba zaplanować dojazd do Lwowa. Na pewno dobrym pomysłem będzie też zorientowanie się co jest szczególnie godne uwagi w tym mieście.

Na pewno każdy z nas słyszał niesamowite historie o specyficznym klimacie lwowskim. Wielu Polaków czuje też silną więź kulturową z Lwowem. Stąd tak duża chęć i potrzeba odwiedzania go. Kiedy jest się już na miejscu bez wątpienia warto poświecić trochę czasu na zwiedzanie kościołów i cerkwi, których jest naprawdę sporo. Na pewno na uwagę zasługuje Katedra Łacińska czyli Bazylika archikatedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Kościół ten powstawał na przełomie XIV i XV wieku, jest więc naprawdę stary. Ta gotycka katedra znajduje się przy rynku lwowskim i słynie jako siedziba arcybiskupów łacińskich.  Tuż obok niej stoi Kaplica Boimów z 1609 roku, ozdobiona rzeźbami z piaskowca. Jest to kaplica grobowa i znajdują się w niej relikwie arcybiskupa Józefa Bilczewskiego oraz księdza Zygmunta Gorazdowskiego. Złożono tam też wnętrzności króla Michała Korybuta Wiśniowieckiego.

Za najwspanialsze kościoły lwowskie uważa się Kościół Bernardynów oraz Dominikanów. Pierwszy z nich powstawał w latach 1602 – 1630. Jego sylwetka oraz dekoracja fasady nawiązują do włoskiej i niderlandzkiej architektury manierystycznej. Z kolei kościół Dominikanów reprezentuje styl późnobarokowy. Posiada charakterystyczną kopułę, a wewnątrz rokokowe zdobienia. Jego budowę rozpoczęto w 1748 roku. Natomiast nieco wcześniej, bo w XIV wieku powstała Katedra Ormiańska. Następnie była ona przerabiana i odnawiana. Na uwagę zasługuje fakt, że była ona wzorowana na Katedrze Ani znajdującej się na Kaukazie. Kolejny zabytek, którego nie można pominąć to Cerkiew Wołoska. Powstawała w latach 1581-1629 i łączy style bizantyjski oraz renesansowy. Kolejny ciekawy obiekt sakralny to Cerkiew Przemienienia Pańskiego, która stanęła na ruinach kościoła pw. Trójcy Przenajświętszej oo. trynitarzy. Obecny swój wygląd uzyskała ona w 1906 roku. Kościołów i cerkwi we Lwowie jest jeszcze znacznie więcej, to tylko niektóre z najbardziej interesujących i godnych zobaczenia.