Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/xjd/public_html/295.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Teatry lwowskie | Atrakcje turystyczne Lwowa

Opera Lwowska i inne teatry

Pośród świeckich zabytków Lwowa na szczególną uwagę zasługuje Opera Lwowska. Wzbudza ona podziw ze względu na swój wygląd, wystrój, a także działalność. Jej pełna nazwa brzmi Lwowski Narodowy Akademicki Teatr Opery i Baletu im. Salomei Kruszelnickiej i jest to z pewnością najbardziej znany teatr we Lwowie.

Projektantem Opery Lwowskiej był Zygmunt Gorgolewski. Budynek wzniesiono w latach 1895-1900, a na uroczystym otwarciu gościli między innymi Henryk Sieniewicz, Ignacy Paderewski czy Henryk Siemiradzki. Z pewnością jest to jedna z największych ozdób Lwowa. Podczas jego projektowania i budowy uwzględnione zostały elementy renesansowe i barokowe. Całość jest bardzo ekspresyjna. Nie brakuje rzeźb i dekoracji malarskich. Wnętrze Opery również ozdobione jest rzeźbami i malowidłami, ale także marmurami oraz złoceniami. Duże wrażenie robi sala lustrzana. Natomiast jeśli chodzi o samą widownię jest ona czterokondygnacyjna i może pomieścić ponad 1000 osób. Na premierach scenę ozdabia kurtyna z kompozycją malarską Siemiradzkiego. W Operze Lwowskiej występowali między innymi Salomea Kruszelnicka, Modest Mencyński, Adam Didura i Mattia Battistini. Wcześniejsze nazwy tego wspaniałego gmachu to Teatr Miejski oraz Teatr Wielki. Są osoby, które będąc we Lwowie zaoszczędzają na noclegach by jak najwięcej wieczorów spędzić na operach.

We Lwowie działa także Teatr Dramatyczny im. Marii Zańkoweckiej. Kiedyś był to Teatr Skarbkowski. Został on wybudowany w latach 1837-1842 w stylu klasycystycznym, według projektu Hansa Salzmanna i Ludwiga Pichla. Naprawdę duża widownia mogła pomieścić ponad 1450 widzów. W gmachu teatru były też mieszkania, których lokatorami byli chociażby Artur Grottger oraz Juliusz Kossak. W 1872 zaczęła funkcjonować także scena opery i operetki. Jednak w związku z tym, że Lwów był wtedy pod zaborem austriackim wprowadzony został w pewnym momencie obowiązek płacenia za użytkowanie teatru. Niestety Teatr Skarbkowski upadł. W kolejnych latach w jego budynku mieścił się filharmonia, kino i w końcu Teatr Dramatyczny, który swoje imię zawdzięcza działalności trupy teatralnej Marii Zańkowieckiej (od 1944 roku). Obecnie we Lwowie działają też takie teatry jak Lwowski Teatr Akademiczny im. Łesia Kurbasia, Lwowski Teatr Duchowny „Woskresinnia”, Lwowski Obwodowy Teatr Lalek, Lwowski Teatr Miniatur Estradowych „I ludzie, i lalki” czy Pierwszy ukraiński teatr dla dzieci i młodzieży.