Arena Lwów na Euro

Od kwietnia 2007 roku było wiadomo, że Polska i Ukraina mają się zająć organizacją Euro 2012. Stało się więc oczywiste, że potrzebna będzie nie tylko przyzwoita baza noclegowa i drogi, ale także stadiony. Ruszyły więc ich budowy. W Polsce na szczególną uwagę zasługuje Stadion Narodowy w Warszawie, natomiast na Ukrainie Arena Lwów.

Rozpoczęcia do budowy lwowskiej areny rozpoczęto pod koniec 2008 roku, natomiast uroczyste otwarcie stadionu nastąpiło 29 października 2011 roku. Były fajerwerki, jak gdyby Sylwester we Lwowie rozpoczął się ponad miesiąc wcześniej. Odbyły się występy artystyczne, koncerty piosenkarek Rusłany oraz Anastacii oraz oczywiście wyjście na stadion piłkarzy. Natomiast kiedy wyjdą oni na murawę już podczas Euro 2012 ze stadionów będzie mogło ich oglądać około 33 000 kibiców. Cała Arena Lwowska zajmuje powierzchnię około 25 hektarów. Oprócz boiska znajdują się tam budynek administracyjny, restauracja i inne punkty gastronomiczne, punkty medyczne oraz parkingi. Wydzielono specjalne miejsca dla niepełnosprawnych, VIP-ów oraz przedstawicieli mediów. Wszystko zostało zaplanowane tak, aby podczas Euro 2012 w obrębie stadionu mogła się znaleźć odpowiednia ilość ochroniarzy, stewardów, pracowników medycznych, wolontariuszy oraz karetek.

Stadion znajduje się około 7 kilometrów od centrum Lwowa. Przyjeżdżając więc na Euro 2012 można też zobaczyć Operę Lwowską, cerkwie oraz inne zabytki sakralne i świeckie Lwowa. Oczywiście jednak najbardziej zagorzali kibice mogą nie mieć na to czasu, będąc w rozjazdach pomiędzy Lwowem, Kijowem, Donieckiem i Charkowem. To właśnie w tych miastach będą odbywały się mecze na Ukrainie. Natomiast co ciekawe foteliki na trybunach Areny Lwowskiej pomalowane są w taki sposób, że tworzą barwy flagi ukraińskiej (na górnej trybunie na niebieskiego, na dolnej na żółto). Być może przyniosą szczęście gospodarzom i ich kibicom. To wszystko okaże się już naprawdę niedługo. Przed nami mnóstwo piłkarskich emocji i nawet jeśli ktoś nie będzie mógł się znaleźć na żadnym ze stadionów osobiście, na pewno będzie mógł liczyć na dobre transmisje telewizyjne. To tez oczywiście uwzględniono podczas budowy stadionów.